Uzdrowiska Europy
Health resorts in Europe

Kierunek: TURYSTYKA I REKREACJA studia niestacjonarne I stopnia

Kod przedmiotu:
Formuła przedmiotu: wykład
Typ przedmiotu: fakultatywny
Semestr(y): 6
Liczba punktów ECTS: 1
Liczba godzin w semestrze: 10
Język nauczania: polski
Wykładowca: dr Jarosław Dawidek, dr Wojciech Sobolewski - Zakład Hydrologii
Wymagania wstępne:
Cel nauczania: Wykład zapozna słuchaczy z rozmieszczeniem i profilem działania uzdrowisk europejskich. Porównane zostaną uzdrowiskowe formy organizacyjne w krajach europejskich ze szczególnym uwzglednieniem: sposobu finansowania, prowadzonych badań naukowych wdrażania i stosowania osiągnięć współczesnej medycyny. Na tle funkcjonującego systemu uzdrowisk europejskich wyjaśniona zostanie specyfika uzdrowisk polskich.
Program nauczania: Historia lecznictwa naturalnego, przyrodolecznictwa i lecznictwa uzdrowiskowego w Europie. Charakterystyka wybranych uzdrowisk europejskich. Analiza parametrów środowiskowych (jakość wód zdrojowych, czynników mikroklimatycznych, krajobrazowych) i kulturowych, które decydują o funkcjonowaniu i popularności uzdrowisk. Formy kuracji i ich przydatność w leczeniu różnych typów schorzeń. Współczesne przemiany uzdrowisk (zmiany profilu działalności, postępująca komercjalizacja), mody i przyszłość przyrodolecznictwa.
Metody i formy oceny pracy studenta: test zaliczeniowy
Zalecane lektury i materiały pomocnicze: Błaszczyk, E., 2008: Podróże po zdrowie i urodę: 130 uzdrowisk, ośrodków wellness i SPA w Polsce i za granicą, Videograf II, Chorzów; Lewandowska, A., 2007: Turystyka uzdrowiskowa: Materiały do studiowania, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin; Łazarkowie, M. i R., 2007: Uzdrowiska w Europie. Teraźniejszość i rys historyczny, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Społeczno-Przyrodniczej, Lublin.
Uwagi: